Верувале или не, сланината погрешно ја печете цел живот: Еве како да ја поправите таа грешка

Ретко кој не ужива во вкусот на добро печена сланина, но ретко кој ја подготвува на вистинскиот начин.Прв чекор

Прво уживајте во изгледот на сланината, а потоа парче вкусно месо исечете го на пола. Половините исечете ги на мали парчиња.
Втор чекор

Во тавче ставете хартија за печење и наредете ги парчињата сланина. Вкрстете ги парчињата како од нив да правите мали шаховски табли.
Трет чекор

Сега е време сланината да ја ставите во рерна. Пред тоа преку сланината можете да ставите решетка за печење за сланината да остане „рамна“. Печете ја 20 минути на најсилна температура. Доколку сакате сланината да биде покрцкава, печете ја подолго.

Четврт чекор

Мирисот на сланината кој ќе се прошири низ вашата кујна ќе делува многу примамливо. Кога ќе ја здогледате крцкавата сланина, ќе се уверите дека овој начин на подготовка е оној вистинскиот.
Петти чекор

Сланината можете да ја јадете со салата, а од нејзе можете да направите и вкусен сендвич. Со интегрален леб, сирење, домати и зелена салата ќе биде уште повкусна.
 

How to Make a Bacon Weave for the World’s Best BLT
F&W’s Justin Chapple has a bone to pick with the BLT—there’s not enough bacon in every bite. So he came up with a brilliant solution: the bacon weave.
Posted by Food & Wine on Monday, March 2, 2015

Прв чекор

Пронајдете не на следниве мрежи: