Видео: Избегната голема трагедија во Сочи- Турците спречија терористички напад во Сочи!

Loading...

Турските полициски и воени сили вчера попладне спречиле обид за терористички напад врз Сочи, каде во моментот се одржувала церемонијата на свеченото отворање на Зимските олимписки игри (ЗОИ0, јавуваат европските медиуми.Според информациите од турските власти, украински државјанин се обидел да грабне авион кој летал кон Истанбул, заканувајќи му се на пилотот со бомба. Насилникот сакал да го насочи авионот кон олимпискиот стадион „Фишт“, но, за среќа, турските власти навреме реаирале и авионот бил принудно приземјен во Истанбул со помош на воен воздушен пресретнувач од типот Ф-16.
Во авионот на компанијата „Пегасус“, кој летал од ураинскиот град Харков кон Истанбул имало 110 патници и членови на екипажот. 

 
-Киднаперот е совладан од безбедносните сили. Се е завршено, рекол  гувернерот Husein Avni Mutlu пред новинарите на аеродром.
Осомничениот киднапер е Украинец стар 45години, кој кај себе немал ниту оружје ниту бомба. Тој бил полесно повреден во акцијата за неговото апсење.
На телевизиските снимки може да се види приземјувањето на авионот.
 
Според информациите од турските власти, украински државјанин се обидел да грабне авион к

loading...
Loading...