ВИДЕО: Направете совршена ПИНА КОЛАДА

Овој фин освежувачки коктел веќе подолго време се наоѓа меѓу најпопуларните во светот. Можеби поради слаткиот, освежувачки вкус кој ве потсеќа на годишниот одмор, а можеби и поради сосема едноставната подготовка!
 Состојки:
 – 200г кокос
– 400г шеќер
– 100мл рум
– 100мл 70% алкохол
– 150мл сок од ананас
– ½ литри млеко
 

Подготовка
 Млекото и кокосот се загреваат но внимавајте да не зовријат. Во смесата додадете го шеќерот, алкохолот и румот. Добро измешајте додека да се растопи шеќерот, па кога ќе се олади, убаво исцедете. Додајте го сокот од ананас и ставете го во стаклено шише. Оставете го неколку часа во фрижидер да се олади.
После неколку часа, ќе се изненадите како сте направиле вкусен идентичен пијалак кој наликува на вистинскиот Пина Колада!
Кокосот, кој ви останува после цедењето, употребете го за подготовка на некој колач.
Состојки:
 – 200г кокос
– 400г шеќер
– 100мл рум
– 100мл 70% алкохол
– 150мл сок од

Пронајдете не на следниве мрежи: