ВИДЕО: Ова е НАЈБИЗАРНИОТ неспортски потег што досега сте го виделе!

Играч на австралискиот рагби клуб Њукасл, Корбин Симс, се најде на мета на критики откако го фатил за меѓуножјето противничкиот играч Вили Мејсон, за време на дуелот со екипата Менли Воринго.Овој инцидент се случил во текот на второто полувреме, а светските медиуми го прогласија овој потег за скандалозен. Националната рагби лига одлучи само да го опомене Симс, што го потврди и извршниот директор на Њукасл, Мет Гидли.
Мејсон, кој се подготвувал да го изведе нападот, не реагирал на овој гест на поранешниот соиграч, а по натпреварот изјавил дека Симс направил урнебесен потег.Овој инцидент се случил во текот на второто полувреме, а светските медиуми го прогласија овој потег за скандалозен. Националната рагби лига одлучи

Пронајдете не на следниве мрежи: