ВИДЕО: Полнети француски „тост џепчиња“

Полнете француски „тост џепчиња“Потребни состојки за 2-4 лица
8 парчиња бел тост леб
2 јајца
2 лажици млеко
2 лажички екстракт од ванила
¼ лажичка цимет
фил:
400 гр крем сирење
¼ чаша мед
¼ лажичка цимет
шеќер во прав
сируп
Подготовка:
Крем сирењето, медот и циметот измешајте го зедно и оставете на страна.
Кришките леб, поминете ги со тежок предмет или сукало за да се сплеснат.
Одозгора ставете од подготвениот фил и затворете со другото лепче, па притиснете со отвор од тегла, за да извадите мали кругчиња – крофнички. Краевите убаво притиснете ги со прстите па со виљушка з да не излегува филот.
Јајцата, млекото ванилата и циметот измешајте ги и кругчињата натопете ги во смесата па редете во плех на кој ќе печете (може и да ги пржите, по желба).
Печете во загреана рерна на 200С, 20-тина минути.
На крајот прелијте со шеќер во прав и сируп.
Начинот на подготовка прикажан во видео, погледнете го на следната страна:

Добар апетит!Потребни состојки за 2-4 лица
8 парчиња бел тост леб
2 јајца
2 лажици млеко
2 лажички екстракт од

Пронајдете не на следниве мрежи: