Видео: Првото интевју на Перо Антиќ за клубската телевизија за Атланта

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ стана првиот Македонец што ќе настапува за НБА тим во НБА лигата, поточно за тимот на Атланта, тој веќе го даде и првото интервју по потпишувањето на двегодишниот договор со Атланта.Македонскиот кошаркар Перо Антиќ ја крена Македонија на нозе откако потпиша за НБА тимот на Атланта, и стана првиот Македонец што ја имал честа да биде дел од „шлагот“ на светската кошарка, па еве го неговото интервју за клубската телевизија на Атланта.
Хоукс ТВ: Ова не ти е првпат во Атланта, си дошол и претходно. Што мислиш за градот, кој наскоро ќе биде твој дом?
Перо: Градот е прекрасен. Минатото лето пет дена бев тука, го разгледувавме градот. Жешко е, но градот е прекрасен и се радувам што сум тука.
Хоукс ТВ: Сигурна сум дека ја следиш НБА. Со кој играч би можел да се споредиш според начинот на игра?
Перо: Можеби ќе звучи дека сакам да ги фалам моите соиграчи, но ми се допаѓа како игра Ал Халфорд, начинот на којшто се движи и дава кошеви. Но иако сум нов во тимот, имам искуство и се надевам дека ќе придонесам кон тимот.
Хоукс ТВ: Што мислиш дека ќе ти биде најголем предизвик при транзицијата во НБА?
Перо: Соиграчите и тренерот сигурно ќе ми помогнат. Разговарав со тренерот Мајкл. Средно училиште завршив во САД и ја познавам играта. Иако ќе ми бидат потребни неколку недели да се адаптирам, мислам дека брзо ќе се вклопам во тимот и дека ќе имаат корист од мене.
Хоукс ТВ: Поставата на тимот се менува. Што те радува тебе во врска со промената?
Перо: Ова е првпат играч од мојата земја за дојде во НБА. По двете победи во Евролигата можев да заминам во некој помал тим, но сакав поголем предизвик и да им помогнам на соиграчите да се искачат погоре.
Хоукс ТВ: Обожавателите секогаш сакаат да знаат какви се кошаркарите надвор од теренот. Имаш ли хоби, што те интересира?
Перо: Коли и тетоважи. Многу време поминувам во салони за тетовирање и околу коли. Сакам американски коли, имам два „мустанзи“, колекционер сум. И секако, сакам да поминувам време со семејството и двајцата синови.
Хоукс ТВ: Имаш ли омилена тетоважа?
Перо: Имам две омилени тетоважи од моите синови. Тие ми се омилени.
Хоукс ТВ: Дали размислуваш некогаш во иднина да го истетовираш логото на Атланта хокс?
Перо: Ќе видиме што ќе донесе иднината.
Хоукс ТВ: Имаш ли некоја порака за навивачите на тимот за следната сезона?
Перо: Да не поддржуваат. Јас ќе го дадам најдоброто од себе, ќе внесам енергија на теренот и ќе направам
се што е во корист на тимот. Ќе се обидеме да ги расположуваме со победи.
Видео: www.nba.com/hawks
Преводот е преземен од: Курир.мк – Превод: И.Д.Македонскиот кошаркар Перо Антиќ ја крена Македонија на нозе откако потпиша за НБА тимот на Атланта, и стана првиот Ма

Пронајдете не на следниве мрежи: