ВКУС КОЈ ГИ ОСВОЈУВА СИТЕ СЕТИЛА: Направете домашни плочки од карамела-кикирики

Овие вкусни коцки ќе ве натераат да се заљубите во нив на прв поглед, па затоа препорачуваме да направите дупла доза.Состојки:
– 300гр шеќер
– 250мл вода
– 250гр путер
– 100гр млечна чоколада
– 400гр ситно искршени бисквити
– 300гр сецкани печени кикирики
– 2 лажици мед
 Состојки за глазура:
– 150гр млечна чоколада
– 4 лажици масло
– 20гр путер
 

Подготовка:
Зовријте го шеќерот и водата додека шеќерот не се растопи. Додајте го путерот и чоколадата да се стопат. Тргнете од оган и додајте ги скршените бисквити и исецканите кикирики. Додека смесата уште е топла, ставете ја во претходно подмачкан плех. Врз смесата ставете го медот, па ставете ја глазурата: На тивок оган стопете ја чоколадата, зејтинот и 20гр путер и со глазурата прелијте ја смесата.
Додека чоколадата сеуште не е стврдната, исечете ја во облик на коцки и слободно послужете се.Состојки:
– 300гр шеќер
– 250мл вода
– 250гр путер
– 100гр млечна чоколада
– 400гр ситно и

Пронајдете не на следниве мрежи: