Вкусен десерт за со кафе: Мини колачи во облик на кафе

Колачот во облик на зрна кафе изгледа одлично, а вкусот… вкусот е неверојатен!Погледнете што ви е потребно:
– 250g шеќер- 1 чаша вода (0,75dl)- 125g путер- 100g мелени ореви- 100g мелени бисквити- 80g чоколадо- 1-2 кафени лажички инстант кафеЗа филот: 
– 100g чоколада- 3 кафени лажички масло

Начин на подготовка:
1. Зовријте едно тенџерче со вода, ставете го шеќерот и варете околу 3-5 минути.
2. Потоа тргнете го тенџерчето од рерната и додајте го путерот, па мешајте додека не се растопи. Веднаш потоа додајте ги мелените ореви и бисквити, па чоколадата и кафето. Мешајте додека сето тоа не се соедини.
3. Кога смесата ќе се олади, обликувајте мали кругови и секој круг во средината притиснете госо чепкалка за заби или стапчиња  да се добие облик на зрно кафе.

4. Подгответе го филот така што ќе ги стопите состојките, па разладете го. Во него со помош на лажица спуштете ги колачињата, па повторно притиснете со чепкалката за заби или стапчињата на истото место и ставете ги на целофан додека да се стегнат.
Послужете ги покрај шолја кафе, никој нема да им одолее…Погледнете што ви е потребно:
– 250g шеќер- 1 чаша вода (0,75dl)- 125g путер- 100g мелени ореви- 1

Пронајдете не на следниве мрежи: