Вкусни мини пица мафини

Може да ви послужат како топло предјадење со некој сос или појадок со јогурт.Состојки:
115гр брашно
3 до 4 лажички прашок за пециво
180мл млеко
 1 јајце
150гр мешавина од кашкавали
120гр сувомеснато исецкано на коцки
Зачини по вкус
Малку магданос
Подготовка:
Во сад ставете го брашното, јајцето, кашкавалот, сувомеснатото, прашокот за пециво, зачините, млекото и магданосот. Убаво промешајте.
Калапот за мини мафини намачкајте го со масло за јадење или путер, па со лажица наполнете ги калапите но не ги полнете до горе, имајте на ум дека тестото ќе нарасне.
Печете во загреана рерна на 200 степени околу 15 до 18 минути.
Печените пица мафини можете да ги служите топли, но можете и ладни. Наздравје.Состојки:
115гр брашно
3 до 4 лажички прашок за пециво
180мл млеко
 1 јајце
150гр меш

Пронајдете не на следниве мрежи: