Вкусни пирошки кои ќе ги приготвувате често

Потребни состојки за овој рецепт:
2 јајца
500 гр. тенки кори за пита
250 гр. сирење
Масло за пржење


Постапка:
Изматете ги јајцата со сирење во пенаста маса. Ако не е доволно компактна и подготвена за премачкување на корите, додадете малку масло.
Корите за пита пресечете ги на половина и филувајте ги.
Премачкајте ја кората по цела должина со филот од сирење, свиткајте ги краевите за да не истекува филот и свиткајте во пирошка.
Загрејте го маслото за пржење, па испржете ги пирошките од двете страни додека да поцрвенат.
Пирошките можете да ги послужите со јогурт.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.