Вкусни топчиња со свежо сирење!

Вечера за половина час, со  печење. Никогаш побрзо и  полесно а вкусот им е совршен!Состојки:
380гр свежо сирење
Сол по  вкус
170гр остро брашно
2 јајца
1 прашок за пециво
Подготовка:
Изматете ги  јајцата и сирењето. Потоа брашното и  прашокот за печиво, добро  измешајте и зачинете. Доколку  е прегусто , додадете неколку  лажички млеко и измешајте.

Загрејте го  маслото  на најсилно па со  лажица спуштајте од смесата, правејќи топчиња.
Напомена: Маслото  не го  загревајте додека не ја направите смесата. Откако  ќе ја направите смесата, оставете ја настрана па дури  тогаш загрејте го маслото. Испржените топчиња оставете ги на хартиена крпа да ја впие маснотијата. Послужете со намаз, кајмак или татар сос.
НаздравјеСостојки:
380гр свежо сирење
Сол по  вкус
170гр остро брашно
2 јајца
1 прашок за пеци

Пронајдете не на следниве мрежи: