Вкусно и освежително: Шејк од јагоди

Сакате нешто вкусно, освежително и лесно за подготовка. Искористете ја сезоната на јагодите и подгответе си убав шејк од јагоди!СОСТОЈКИ:
450g јагоди2 лажици кафеав шеќер¼ шолја мед3 шолји ладно млеко
За подобар вкус може да додадете:
1 банана½ лажица цимет100ml слатка павлакаТопка сладолед

ПОДГОТОВКА:
Добро измијте и исчистете ги јагодите, потоа исечете ги на четвртини и додајте им го шеќерот. Спакувајте ги во 2 кеси, а потоа замрзнете ги.
Кога добро ќе се заледат, извадете ги иставете ги во блендер, па додајте ги сите останати состојки.
Испасирајте 2-3 минути и послужете.СОСТОЈКИ:
450g јагоди2 лажици кафеав шеќер¼ шолја мед3 шолји ладно млеко
За подобар вкус

Пронајдете не на следниве мрежи: