Вкусно јадење за 30 МИНУТИ: Брза и едноставна подготовка на шпанска тортиља!

Подготовката на ова вкусно јадење ќе ви одземе околу 30-тина минути, а крајниот исход ќе им се допадне вашите најблиски.Овој рецепт е наменет за подготовка на шпанска тортиља за две лица.
Состојки:
2 големи компири
1 голем кромид
2-3 јајца
Маслиново масло
Сол
1 лажичка прашок за пециво (по желба)
Подготовка:
-Загрејте го маслото во тавата
-На тивок оган испржете го кромидот кој претходно треба да биде исецкан на кругови
-Кога кромидот убаво ќе се издинста, додадете го тенко исечениот компир на кругови
-Продолжете со пржење, сѐ додека компирот убаво не се испржи и од двете страни.
Дополнително објаснување: компирот треба да се пржи во поголемо количество на масло и повеќе да се динста. Кога ќе биде готово, јадењето треба да се исцеди убаво за да се отфрли вишокот масло. Изматете ги јајцата во посебен сад и во нив додадете ги компирот и кромидот, убаво изедначете ја смесата и оставете да се пече на умерена температура.
-Превртете ја тортиљата по неколку минути, за да ја испечете и од другата страна.
Пријатно јадење!Овој рецепт е наменет за подготовка на шпанска тортиља за две лица.
Состојки:
2 големи компири
1 голем кро

Пронајдете не на следниве мрежи: