Во Австралија убиена 17-годишна Црногорка

Седумнаесет годишната Маша Вукотиќ, тинејџерка од Црна Гора, е убиена во вторникот вечерта во близина на нејзиниот дом во Мелбурн, каде била преселена со своите родители.Девојката за времето на нападот џогираала и носела слушалки, и затоа не го чула убиецот кој и пришол одзади и ја избодел. Таа била жива кога Брзата помош пристигнала на местото, но изгубила премногу крв и докторите не успеале да ја спасат.
Убиецот бил идентификуван како Шон Прајс, веќе познат осудуван силувач. За време на апсењето тој се смеел и постојано покажувал среден прст.
Инспекторот Мајкл Хјуз вели дека убиецот бил претходно познат на полицијата, и веќе има криминално досие. Прајс(32) има 22 кривични пријави, вклучувајќи ги и обвинувањата за сексуален напад врз мајка на две деца, напад над 13-годишно девојче и силување на 21-годишна девојка на пешачки премин. Тој признал повеќе кривични дела, но никогаш не бил осудуван.
Полицијата соопшти дека истрагата продолжува, да се дознае  дали нападот на Вукотиќ бил случаен или планиран.Девојката за времето на нападот џогираала и носела слушалки, и затоа не го чула убиецот кој и пришол одзади и ја избодел. Таа била жива кога Брзата

Пронајдете не на следниве мрежи: