Во напад на црква во Нигерија убиени 16 лица

Напаѓачи убија 16 лица за време на новогодишната миса во црква во градот Омук во јужна Нигерија, соопшти полицијата.– Оваа група луѓе присуствувала на полноќната маса пред да бидат нападнати од заседа вчера во раните утрински часови, јави дописникот на Би-Би-Си, повикувајќи се на полицијата.
Инцидентот, кој се случи во нигериската држава Реки, богата со нафта, е поврзан со зголемените тензии меѓу ривалските банди, се наведува во локалните извештаи.– Оваа група луѓе присуствувала на полноќната маса пред да бидат нападнати од заседа вчера во раните утрински часови, јави дописникот на Би-Б

Пронајдете не на следниве мрежи: