Војдан Стојановски останува во Алба и следната сезона

Капитенот на репрезентацијата ќе игра во Евролигата.Новиот капитен на кошаркарската репрезентација на Македонија Војдан Стојановски, ќе остане во тимот на Алба Берлин и во следната сезона. Клубот и Стојановски практично ја активираа опцијата 1+1 од ланскиот договор на кошаркарот и ја продолжија и официјално соработката за следната сезона во која берлинскиот тим ќе игра во Евролигата.Лани тимот на Алба го освои купот на Германија, а играше и во финалето на плеј-офот каде загуби од Баерн Минхен. Стојановски беше еден од главните кошаркари на овие мечеви, па логично е што тимот од Берлин му понуди продолжување на соработката. Македонскиот кошаркар претходно беше дел од Доњецк и Черкаси во Украина, како и Напредак Крушевац, а во Македонија играше за Фени, Вардар и АМАК СП.
Извор:sport365.mkЛани тимот на Алба го освои купот на Германија, а играше и во финалето на плеј-офот каде загуби од Баерн Минхен. Стојановски беше еден од главните

Пронајдете не на следниве мрежи: