За само 25 минути направете ги овие слатки мафини и имате појадок или совршено предјадење!

Едноставни солени мафини кои сигурно ќе ви се допаднатСостојки:
115гр брашно
¾ лажичка прашок за печиво
180мл млеко
1 јајце
150гр мешавина италиански сирења (моцарела,пармезан,гауда,бел чедар…)
120гр салама или сувомеснато по избор, сецкана на коцки
2 лажички магдонос
250мл ајвар
Поготовка:
Во  сад ставете го брашното, јајцето, мешавината сирења, сецканата салама, печивото, бибер, млекото и  магданосот.
 Се добро промешајте.
Калапот за мини  мафини испрскајте го со   спреј за печење, или премачкајте го со  четка со масло, па ставете го  тестоти. Наполнете 2/3 од калапите.
 Печете во претходно загреана рерна на 200 степени околу 15 до  18 минути.
Печените пица мафини извадете ги од рерна, оставете ги  во калапот околу 5 минути  малку да се изладат. Служете ги  топли , а може и  ладни со  доматен сос или ајвар.
Наздравје.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
115гр брашно
¾ лажичка прашок за печиво
180мл млеко
1 јајце
150гр мешавин

Пронајдете не на следниве мрежи: