Задолжително во тефлонско тавче – Путер компир!

Нема зборови да се опише – прекрасен компир, задолжително во тефлонско тавче.Состојки:
1 кг компири
100 гр путер
сол по вкус
Подготовка:
Компирот ставете го во посолена вода, па ставете на оган да се свари.
Внимавајте да не се превари, но да не биде ни премногу тврд.
Може да биде малку потврд бидејќи ќе се допече дополнително на путер.
Кога ќе се свари компирот префрлете го во ладна вода, па кога малку ќе отстои и олади, исчистете го од лушпите и исечкајте го на коцки.
Во тавче ставете путер да се стопи и загрејте.
Кога ќе се загрее спуштете ги коцките компир во садот за печење. Температурата наместете ја помеѓу средна и најсилна температура.
Печете го компирот додека не порумени околу 15 минути со промешување.
Извадете го во сад и посолете.
Пријатно!Состојки:
1 кг компири
100 гр путер
сол по вкус
Подготовка:
Компирот став

Пронајдете не на следниве мрежи: