Замена за ручек: Салата со туна и ориз

Еден класичен ручек заменете го со оваа богата салата полна со зеленчук и зачини…Состојки:
900 g варен, ладен ориз
400 g прачиња туна
200 gсмрзнат грашак
1 црвена бабура
100 g црни маслинки без семка
1 лажица капар
Пола веза магдонос
4 лажици “light” мајонез
Сок од еден лимун
2 лажици маслиново масло
2 лажички сол
Подготовка:
Растресете ја туната и додајте го оризот. Грашакот варете го 10 минути во солена вода, исцедете и додајте го во оризот. Пиперката исецкајте ја на ситни коцки, а маслинките на кругови. Магдоносот исецкајте го ситно. Се додадете вооризот.
Измешајте го мајонезот со сокот од лимон, сол и маслиново масло па добро измешајте го во оризот и послужете.Состојки:
900 g варен, ладен ориз
400 g прачиња туна
200 gсмрзнат грашак
1 црвена бабура
1

Пронајдете не на следниве мрежи: