ЗАПЕЧЕНИ ЈАБОЛКА

Прекрасен десерт од јаболка кој ќе ги воодушеви вашите најблиски и пријатели!Состојки:

4 јаболка

4 лажици бобинкасти плодови по избор (замрзнати)

4 лажици сок од портокал

2 јајца

сол

6 лажици гриз

2 лажички прашок за пециво

неколку капки течен засладувач

шеќер во прав за посипување

Подготовка:

Излупете ги јаболките, исечете ги на четвртини, исчистете ги од семки и исечете ги на кришки. Помешајте ги со сокот од портокал и бобинкастите овошки.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги јајцата со виљушка, додадете малку сол, гриз и прашок за пециво. Додадете од течниот засладувач по ваш вкус.

Измешајте го овошјето во подготвената смеса и сето тоа заедно ставете го во подмачкана тепсија. Печете околу 45 минути. Извадете ги од рерната и додадете шеќер во прав.

Пронајдете не на следниве мрежи: