Здрави овесни лепчиња со младо сирење!

Предлог за шампионски појадок… Состојки:
120гр овесни снегулки
2 јајца
1 пециво
сол
Подготовка:
Рерната загрејте ја 200 степени. Јајцата изматете ги со вилушка, додадете го младото сирење, посолете по вкус, а потоа додадете ги овесните снегулки и лажичка прашок за пециво. Ќе добиете мека смеса која не се лепи за дланките. Смесата обликувајте ја со раце како плскавица и редете ги во тавче обложено со хартија за печење. Печете десетина минути 12-ина минути. Од оваа смеса излегуваат околу 12 .
Може да се чуваат неколку дена во затворен сад. Служете ги со јогурт, кисело млеко, кефир или премачкани со павлака, путер, изборот е ваш.Состојки:
120гр овесни снегу

Пронајдете не на следниве мрежи: