Земете најобична пченка и сами направете пуканки во микробранова печка!

Наједноставен и  најекономичен начин на подготовкаНе морате да купувате  веќе подготвени и   зачинети  пуканки. Тие обично имаат многу  сол и  поскапи се. Еве ова го можете и  сами! Потребна ви  е само обична хартиена кеса.
Состојки:
¼ шолја пченка за пуканки
Сол по вкус
Подготовка:
Во хартиена кеса ставете ја пченката, па свиткајте неколку пати на врвот и свиткајте ги ќошевите за да не се отвори кесата. Ставете ја во микробранова печка и  подесете го времето на минута и   20 секунди. Кога пуканките ќе испукааат посолете по вкус.  Пуканките на овој начин лесно се прават, а немаат ни  масло, а нема ни  тенџере кое потоа треба да се мие.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Не морате да купувате  веќе подготвени и   зачинети  пуканки. Тие обично имаат многу  сол и  поскапи се. Еве ова го м

Пронајдете не на следниве мрежи: