Земјотрес ја погоди Франција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, денеска го потресе западниот дел на Франција. Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19 километри од местото Фонтен Ле Конт.
Станува збор за најсилен земјотрес во тоа подрачје од април 2016 година. Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19 километри од местото Фонтен Ле Конт.

Пронајдете не на следниве мрежи: