Зголемено турското воено присуство во Катар

Нова група турски војници пристигнаа во американската воздухопловна база Ал Удеид во катарскиот главен град Доха, каде што се стационирани 11.000 војници на САД и на земјите од антитерористичката коалиција.Како што јави ТАСС, оваа група војници ќе им се приклучи на турските трупи кои пристигнаа во Катар на 18 јуни за да учество во задничките маневри на армиите на Турција и Катар.
– Тие вежби беа од претходно планирани во рамките на договорот за заедничка одбрана, потпишан меѓу Доха и Анкара. Нивната цел е зголемување на одбранбените капацитети, помагање при напорите за борба против тероризмот и зачувување на стабилноста и безбедноста на регионот, изјави претставник на турското Министерство за одбрана.
Турција инаку го поддржува Катар во спорот со земјите од Персискиот Залив, кои воведоа санкции кон земјата поради наводна поддршка за терористички и исламистички организации.Како што јави ТАСС, оваа група војници ќе им се приклучи на турските трупи кои пристигнаа во Катар на 18 јуни за да учество во задничките мане

Пронајдете не на следниве мрежи: