Азербејџан прогласи победа во молскавичната офанзива во Нагорно Карабах

Стравот на 100 000 етнички Ерменци во енклавата се зголемува, како што Баку се спрема за потполна реинтеграција на Нагорно-Карабах.

Азербејџан прогласи победа во молскавичната офанзива во Нагорно Карабах

Азербејџан денес прогласи победа по целодневната воена офанзива во Нагорно-Карабах, во која Баку го бомбардираше регионот населен со етнички Ерменци.

Лидерите на етничките Ерменци од Нагорно-Карабах сабајлево се согласија на прекин на огнот, за да се прекине крвопролевањето откако војската на Азербејџан имаше големи успеси на бојното поле.

Според министерството за одбрана на Азербејџан, Ерменската страна се согласила да го положи оружјето и да ги напушти воените пунктови. Единиците на Ерменската војска ќе го напуштат регионот на Азербејџан и илегалните воени формации ќе се распуштат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.