Американците обучувале терористка лидер на ПКК, неутрализирана од Турција

Американските сили во Сирија извршиле обука на висока терористка на ПКК/ЈАТ, која беше неутрализирана од Туркије во јули, потврдија денеска турски безбедносни извори.

Американците обучувале терористка лидер на ПКК, неутрализирана од Турција

Безбедносните извори соопштија дека неутрализираната терористка Џивана Хесо, со кодно име „Рој Хабур“, е една од тројцата терористи кои беа неутрализирани од турската војска кон крајот на јули. Таа беше таканаречен регионален водач на ПКК/ЈАТ за сирискиот регион Џазира.

Откако беа неутрализирани тројцата терористи, американската Централна команда (ЦЕНТКОМ) ги пофали и упати порака со сочувство до нивните семејства, потег што беше остро критикуван од турските власти.

„Салва Јусук (АКА Џијан Африн) заменик-командант на Сириските демократски сили (SDF), заедно со две женски борци, беше убиена во напад во близина на Камишли, Сирија, на 22 јули 2022 година“, објави ЦЕНТКОМ на Твитер на 24 јули.

Туркије долго време ја критикува американската поддршка за терористичката организација ПКК и нејзиниот огранок во Сирија, познат како ЈПГ. Додека Вашингтон тврди дека се бори против терористите на ДЕАШ со помош на нејзините сојузници ПКК/ЈПГ, Анкара вели дека користењето на една терористичка организација за борба против друга нема смисла.

„Терористката Хесо добила специјална воена обука од американските сили во Сирија, а за возврат обучувала повеќе терористи да дејствуваат против Туркије во таканаречената академија „Дилован“, каде што претходно одржувала обука на терористите на ПКК/ЈПГ за атентати“, велат безбедносните извори.

Припадниците на организацијата обучени од терористката спроведувале напади врз турските сили во зоната на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија и во југоисточните турски области Мардин и Ширнак.

„ПКК ги формира своите таканаречени антитерористички единици, познати како ЈАТ, во 2014 година, кои дејствуваа како наводни специјални сили во Сирија и се вклучија во организирана инфилтрација, заседи и слични акции против безбедносните сили на границата“, велат изворите.

Во својата над 35-годишна терористичка кампања против Туркије, ПКК, која е ставена на листата на терористички организации од Туркије, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на над 40.000 луѓе, меѓу кои и жени и деца.


Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.