АМЕРИКА ВОВЕДЕ НОВИ САНКЦИИ ЗА ПОЕДИНЦИ И ФИРМИ: Црната листа станува подолга, на мета не се само Русите

Денеска САД воведоа нови санкции за мрежата за набавки на одбраната, која ја поврзува со Русија.

Станува збор за мрежа предводена од белгискиот бизнисмен Ханс де Гитере, која се занимава со набавка на електроника со воени апликации за руски крајни корисници, се наведува во соопштението на американското Министерство за финансии.

Се додава дека мрежата се состои од девет ентитети и пет лица во Русија, Белгија, Кипар, Шведска, Хонг Конг и Холандија. Американското Министерство за правда издаде две одделни обвиненија против Де Гитере во врска со, како што вели, шема за извоз на чувствителна американска воена технологија на крајните корисници во Кина и Русија.

Американското Министерство за финансии, исто така, воведе санкции за 11 ентитети и седум поединци со цел да го зголеми притисокот врз белорускиот претседател Александар Лукашенко за, како што наведе, „потиснување на демократското граѓанско општество, коруптивно финансиско збогатување на неговото семејство и соучесништво во руската војна во Украина. “

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.