Бајден и Зеленски се неразделно поврзани, обвинува американска конгресменка

Соединетите Држави се вклучени во прокси војна со Русија, бидејќи семејството на американскиот претседател Џо Бајден е „на јадица“ и не може да го отфрли Володимир Зеленски, изјави американската конгресменка Марџори Тејлор Грин во интервју за Фокс њуз.

Бајден и Зеленски се неразделно поврзани, обвинува американска конгресменка

Таа истакна дека за време на потпретседателот Џо Бајден, Киев добил милијарда долари од САД во замена за разрешување на украинскиот јавен обвинител Виктор Шокин од функцијата.

На крајот на август, британскиот весник „Дејли мејл“, повикувајќи се на копии од мејлови, напиша дека синот на американскиот претседател Хантер Бајден помогнал да се координира планот за затворање на случаите против шефот и сопственикот на украинската компанија за гас. „Буризма“, Николај Злочевски.

читајте пулс24

Публикацијата се однесува на мејловите добиени од изгубениот лаптоп на Хантер Бајден. Во една од нив, од 12 мај 2014 година, синот на актуелниот американски претседател добил писмо од топ менаџерот на „Буризма“, Вадим Пожарски, во кое се наведува дека Злочевски можеби е под истрага на украинското обвинителство.

Како резултат на тоа, пишува изданието, за време на посетата на Киев во декември 2015 година, Џо Бајден јавно повика на реформа на Канцеларијата на јавниот обвинител Виктор Шокин, а исто така се закани во разговор со поранешниот претседател Петро Порошенко дека ќе повлече милијарди долари американска помош од Украина доколку Шокин не биде отпуштен.

Во октомври 2020 година, „Њујорк пост“ објави серија мејлови од Хантер Бајден, во кои се споменува дека тој го застапувал својот татко, додека бил потпретседател на Соединетите држави, на своите работодавци во украинската фирма „Буризма“. “.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека Бајден Џуниор добил милиони долари за лобирање да „продаде“ пристап до неговиот татко. Преписката, наводно, била пронајдена на лаптопот на Хантер Бајден, кој бил откриен во работилница во Делавер

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.