Бен Гвир се закани дека ќа ја собори израелската Влада доколку не продолжат борбите во Газа

Министерот за национална безбедност Итамар Бен Гвир се закани дека ќе ја урне Владата доколку Израел не ја обнови војната со Хамас, во момент кога се преговара за ново продолжување на примирјето.

УАПСЕНИ 10 ЛИЦА ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: МВР ги товари за трговија со дрога – меѓу нив и поранешен градоначалник
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе …
ВИДЕО I Дончиќ одличен, но Далас доживеа тежок пораз од Бостон
Екипата на Бостон селтикс немаше милост кон Далас маверикс (138-110) во еден од најинтересните мечеви од синоќешната програма во НБА, со што уште еднаш покажа дека …

„Запирање на војната = распаѓање на владата“, рече Бен Гвир во изјавата.

Екстремно десничарскиот Отзма Јехудит на Бен Гвир има шест места во коалицијата и има тројца министри во 38-члениот кабинет.

И покрај заканата на Бен Гвир, владејачката коалиција на премиерот Бенјамин Нетанјаху ќе го преживее напуштањето на Бен Гвир, имајќи ја предвид континуираната поддршка на партијата Национално единство на министерот Бени Ганц, која се приклучи на Владата во екот на војната во Појасот Газа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.