Борел: Западот не може да ѝ помогне на Украина со дронови како што тоа го стори со Израел

Западот не може да ѝ пружи иста поддршка на Украина во заштитата од беспилотни летала како Израел, бидејќи условите се многу различни, изјави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, на крајот од видеоконференцијата на министрите за надворешни работи на Европската унија.

„Иранските напади против Израел се случија над базите на Франција, Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Јордан. Затоа тие земји реагираа во рамки на самоодбрана. Но, во Украина нема такви бази. Затоа не можеме да пружиме иста помош, околностите се сосема различни“, рече тој, одговарајќи на новинарско прашање.
Тој додаде дека западните земји нема да можат да изградат систем за воздушна одбрана за Украина сличен на израелската „Железна купола“.

„Треба да се разбере дека системот „Железна купола“ е реален со децении. Дури и да имавме ресурси (да создадеме таков систем во Украина), немаше да биде возможно тоа да се направи на краток рок“, рече тој како одговор на прашањата на украинските новинари.
Во исто време, шефот на европската дипломатија призна дека ќе побара помош и на местото на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Борел потсети и дека прашањето за испорака на средства за противвоздушна одбрана во Киев ќе биде на дневен ред на седницата на министрите за надворешни работи и одбрана на ЕУ, што ќе се одржи на 22 април во Брисел.
Вечерта на 13 април, Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел, нарекувајќи ја акцијата одговор на „бројните злосторства“, вклучувајќи го и израелскиот напад врз амбасадата на иранскиот конзулат во Дамаск. Иранските државни медиуми објавија дека цел на нападот врз Израел биле воени објекти.
Израелските одбранбени сили соопштија дека пресретнале 99 отсто од околу 300 ирански ракети кои летале кон земјата, а причинета е мала штета на воздухопловната база Неватим.

Пронајдете не на следниве мрежи: