Брза торта со јаболка, гриз и чоколадо

Loading...

Мек и вкусен залак!
Потребни состојки:
4-5 јаболка
100 грама шеќер
50 грама ореви
3 јајца
2 лажици гриз
2 лажици брашно
Прстофат цимет
1/2 пакување прашок за печиво
50 милилитри масло
100 милилитри јогурт
100 грама чоколадо


Начин на подготовка:
Обложете ја тавата со хартија за печење. Излупете ги јаболката и исчистете ја средината. Смелете ги оревите и измешајте ги со 2 лажици од шеќерот, па наполнете ги јаболката со мешавината. Вишокот ореви со шеќер тргнете го настрана. Ставете ги јаболката во рерна на 200 степени, околу 20 минути, односно додека не се запечат. Потоа тргнете ги.
Изматете ги јајцата со шеќерот и додајте ги маслото, какаото, јогуртот, гризот и брашното заедно со прашокот за печиво. Јаболката посипете ги со цимет, па истурете дел од мешавината за тестото над нив. Потоа сипете го остатокот од оревите, па додајте уште еден слој од тестото.

loading...