ВАЊА И ТИЈАНА ИМААТ ИДЕНТИЧНИ ПРИКАЗНИ Основачот на српскиот систем „Најди ме“ вели дека најважни се првите 4 часа од потрагата

Игор Јуриќ е основач на фондацијата „Тијана Јуриќ“ и двигател на формирањето на системот „Најди ме“ во Србија.
Во случај на исчезнати деца, кога тие се жртви на киднапирање или други криминални дејствија, клучни се првите четири часа, како што покажуваат бројни меѓународни студии.

Во случајот со Вања Ѓ. од Македонија, по кој се трагаше со денови и кој беше пронајден убиен на 3 декември, тоа се покажа на најдрастичен начин, а доколку во таа земја постоеше системот „Амбер аларм“, шансите на 14-годишниот преживувањето ќе беше многу поголемо.

Ова за српската телевизија Нова го нагласува Игор Јуриќ, основачот на фондацијата „Тијана Јуриќ“ и човекот кој беше двигател на формирањето на системот „Најди ме“, како што гласи името на српската верзија на „Амбер аларт“.

Тој ги споредува случаите на Вања Ѓ. и на неговата ќерка Тијана која беше киднапирана и убиена во 2014 година.

-Има многу сличности со случајот на мојата Тијана и јас лично бев погоден од овој настан. Ова кривично дело покажува колку е важно системот „Најди ме“ да се активира кога детето е жртва на криминално киднапирање. Меѓународните студии покажаа дека првите четири часа се клучни, колкав е животниот век на жртвата од моментот на киднапирање. И Тијана и Вања имаат речиси идентична приказна. „Македонија нема таков систем, а треба да знаете дека некој секогаш нешто гледа, секогаш има некоја информација која може да помогне да се спаси дете- објаснува Јуриќ.

Според него, вакви исчезнувања ретко се случуваат, но ако се спаси само едно дете живот благодарение на системот, тоа се плаќа и бенефитот што го добива општеството од него е немерлив.
-Иако ретко, исчезнувањата се случуваат и мора да бидеме подготвени брзо да реагираме кога е потребно. Тоа го почувствував на личен пример и да беше ситуацијата поинаква, системот да реагираше побрзо, голема е веројатноста дека мојата Тијана ќе имаше поголеми шанси за преживување, а можеби и денес ќе беше жива- објаснува. Јуриќ.

Вања Ѓ. (14) беше киднапирана на 27 ноември во Скопје, на пат кон училиште. Нејзиното тело беше пронајдено на 3 декември во скопско село.

Освен неа, криминалците го киднапирале и убиле и Панча Жежовски (74), фризер од Велес. Македонската полиција како мотив за киднапирањето на малиот Вања го наведе личниот интерес.

Тијана Јуриќ беше киднапирана помеѓу 25 и 26 јули 2014 година во Бајмок. Потрагата по Тијана траеше со денови, во текот на истрагата се појавија различни информации и докази, како што се патиката и ноктот на девојчето, а заврши трагично на 7 август кога беше пронајдено телото на 15-годишното момче. Потрагата по Тијана траела 12 дена, а потрагата е една од најголемите досега забележани во Србија.

Девојчето било киднапирано и убиено во ноќта меѓу 25 и 26 јули, а семејството 12 дена живеело во надеж дека таа е жива. Нејзиното тело е пронајдено во запуштена депонија во населбата Чонопља во општина Сомбор.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.