ВОЈНИЦИ НА НАТО ПРИСТИГНУВААТ ВО УКРАИНА!? Министерот за одбрана на Велика Британија разговараше со Зеленски и најави работа што ја шокираше планетата

Британските трупи би можеле да бидат испратени во Украина за да помогнат во обуката на војниците таму, најави Грант Шапс, новиот министер за одбрана во Владата на Велика Британија.

Sky News објави дека Грант Шапс разговарал со високи британски воени претставници за префрлање на „големата обука“ во земјата разурната од војна и ги повикал британските одбранбени компании да отворат производствени капацитети во Украина.

Се известува дека Грант Шапс изјавил дека веќе разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски за помошта што Кралската морнарица ќе ја пружи во одбраната на трговските бродови во Црното Море.

„Велика Британија бара начини да и помогне на Украина да се подготви за членство во НАТО. Зборував за приближување на тренингот и всушност тоа да го направам во самата Украина“, изјавил Грант Шапс.


Според него, особено во западниот дел на земјата (Украина), сега постои можност да се донесат повеќе работи во земјата, а не само обука.

„Гледаме дека најголемиот британски и европски производител на оружје VAE, на пример, го префрла производството во Украина. Би сакал и другите британски компании да се потрудат и да го направат истото“, порачал Грант Шапс.

Sky News објави дека од почетокот на 2022 година, повеќе од 20.000 украински регрути биле обучени во Велика Британија.

Се вели дека земјите-членки на НАТО избегнувале да спроведуваат програми за обука во самата Украина за да избегнат нивниот воен персонал да биде вовлечен во војна со Русија.

Sky News ја објави објавата на социјалната мрежа Телеграм на Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател, кој сега е еден од најголемите „јастреби“ на Кремљ, во која тој се заканува дека британските војници кои ги обучуваат украинските војници на украинска територија ќе бидат легитимни цели на руските сили и дека оваа одлука може да биде причина за почеток на Трета светска војна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.