ТРАГЕДИЈА: Во Битола починало 6 годишно девојче додека примало инфузија

Шестгодишно девојче вчера починало во Клиничката болница Битола, потврди директорот на болницата, Александар Обедниковски. Тој рече дека девојчето примало инфузија бидејќи се подготвувале да го носат во Скопје, но и се влошила состојбата и неуспешно се обиделе да ја реанимираат.

Детето е донесено вчера околу 10 часот наутро, дехидрирано, со оток и температура, а дома повратило неколку пати. По четири часа, се правеле и анализи, но на девојчето му се влошила состојбата и направена е реанимација која не била успешна.

Според него, родителите го донеле девојчето во болница дехидрирано, а додека се чекале резултатите од анализите, одлучиле да ја стават на инфузија.

Во Битола починало 6 годишно девојче додека примало инфузија

По неуспешната реанимација, телото е предадено на обдукција, а Обедниковски веднаш го известил и обвинителството, од каде велат се чекаат резултатите од обдукцијата за да се утврди од што починало девојчето.

„Преземени се сите мерки за обезбедување на комплетната медицинска документација. Се чекаат и резултатите од обдукцијата за да се утврди од што починало девојчето. Во моментов не можеме да дадеме повеќе информации, додека не заврши обдукцијата и не се спроведат сите потребни мерки.“ – ОЈО.

Според кажувањата на родителите, детето претходните два-три дена примало некаква терапија, но директорот Обедниковски вели дека тие како болница имаат пристап само до мерките што ги презеле специјалистите кај нив во болницата, а за сè друго ќе почекаат да заврши истрагата, која е во тек.

Таткото на шестгодишната Јана , Стојче Хирстовски, за дел од медиумите пак, вели дека таа не боледувала од никакви болести. Температурата претходно и ја спуштиле со сируп, а другиот ден почнала да се жали на малаксаност и болки во мускулите, а и отекле и капаците на очите. Првичните резултати, според него покажале дека има покачен шеќер во крвта, кој се зголемил по давањето инфузија во Клиничката болница.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.