Вучиќ: Охридскиот договор може да биде услов за членство на Србија во ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ во средата изјави дека постои можност Охридскиот договор да стане дел од преговорите за поглавјето 35 со Европската унија и тоа е услов за членство на Србија во овој блок.

Во 35-то поглавје за прием на Србија во ЕУ се вклучени и односите на оваа држава со Косово.

Русија и Венецуела преземаат чекори како одговор на замрзнувањето на имотот на Западот
 – Русија и Венецуела планираат да преземат чекори како одговор на замрзнувањето на нивните средства на Запад, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.„Имаме свои планови. Венецуела исто …
Москва тајмс: Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во Санкт Петербург, објави Москва тајмс, цитирајќи …

Охридскиот договор предвидува Србија да ги признае државните симболи на Косово, да не се противи на членството на Косово во меѓународните организации, а страните да го почитуваат меѓусебниот територијален интегритет и суверенитет.

Вучиќ рече дека за Србија „прифаќањето на Косово во Обединетите нации не доаѓа предвид“.

„За ова се сретнав со Французите, Германците, Италијанците, сите Европејци, Американци. Сите знаат се“, изјави Вучиќ за српскиот неделник НИН.

Како што јави претходно Радио Слободна Европа, ЕУ формално ќе побара од Европската комисија во преговорите за членство меѓу Белград и Брисел да ги вклучи обврските од договорот постигнат во февруари, меѓу двете страни, за нормализација на односите.

„Советот побара од Комисијата и високиот претставник итно да предложат, пред крајот на јануари 2024 година, измени и дополнителни критериуми за поглавјето 35, за преговорите за членство на Србија“, се вели во нацрт-заклучоците, кои Радио Европа ги виде бесплатно.

Овие заклучоци ќе ги одобрат и министрите за надворешни работи на средба на 12 декември.

Тие потоа мора да бидат одобрени од Европскиот совет, на самитот на лидерите, што ќе се одржи на 14-15 декември.

ЕУ редовно нагласува дека брзината на членството на Србија во блокот зависи од напредокот што ќе го постигне во дијалогот со Косово.

Косово и Србија на 27 февруари постигнаа договор за нормализација на односите.

Усогласеноста со анексот за имплементација е зголемена во Охрид, Северна Македонија, на 18 март.

Приштина и Белград не ги потпишаа договорите, поради одбивањето на Вучиќ.

Двете земји постигнаа неколку договори од почетокот на преговорите – во 2011 година – но не сите од нив беа спроведени.

Пронајдете не на следниве мрежи: