Греењето со овие климатизери троши до 30 проценти помалку струја, но внимавајте на негативните страни

Грејната сезона е во полн ек, а голем број граѓани бараат најзгодни начини за затоплување или затоплување. Сè попопуларни стануваат таканаречените инвертер клима уреди кои во споредба со обичните трошат и до 30 отсто помалку струја поради принципот на работа.

Она што го прави овој тип на клима ефикасна за греење е првенствено тоа што надворешната единица е помалку подложна на ладење во текот на зимата дури и кога температурата паѓа од 10 до 15 степени под нулата, па затоа потешко се замрзнува. Треба да се има предвид дека ефикасноста на клима уредите со инвертер се намалува колку што е пониска температурата, па затоа е најдобро да се користат за преодни периоди.
Инвертер клима-уредите се исто така помалку бучни.

При купувањето, важно е да се обрне внимание на потрошувачката на енергија, протокот на воздух и нивото на бучава. Некои климатизери доаѓаат со дополнителни поволности како „безжична“ контрола. Овие уреди може да се контролираат преку апликацијата, која овозможува совршена удобност, во смисла дека можете да ја поставите саканата температура додека враќате сè дома од работа или да го исклучите климатизерот откако веќе сте го напуштиле станот, во случај да сте заборавиле да направите тоа.
Секако, како и кај стандардните апарати за греење/ладење, треба да го земете предвид и капацитетот на клима уредот.

Греењето со овие климатизери троши до 30 проценти помалку струја, но внимавајте на негативните страни

Грубо, тоа би значело дека за простор до 35 квадрати треба да се користи клима со капацитет од 9000 BTU, за простории до 60 квадрати 12000 BTU, за оние до 80 m2 18000 BTU, а за се поголемо. од тоа 24000 BTU.

Кои се цените на ваквите клима уреди?
Просечната цена на клима-инвертер се движи од 40.000 до 100.000 динари, колку што чини уредите од одредени производители.
Цени за монтажа на клима по град

Во Србија нема големи разлики меѓу градовите кога станува збор за цената на климата.
Изградбата е поскапа во северниот дел на земјава отколку во јужниот дел.

Цената за вградување клима во Белград се движи од 80 до 120 евра, додека во Нови Сад и Кикинда е нешто поприфатлива, меѓу 70 и 100 евра. Монтажа на клима во Врњачка бања во опсег од 50 до
70 евра.
За 1 kw влезна електрична енергија, клима уредот испушта 3-5 kw топлинска моќ, што ниту еден друг грејен елемент не може да го направи.

Греењето со клима е еден од најдобрите типови на греење денес со следните предности:
Клима уредот троши најмалку електрична енергија во споредба со другите грејни елементи (на пример, клима уред 12btu троши 1,2 kw струја, а моделите со инвертер многу помалку).
Клима уредот е најевтин тип на греење во споредба со сите електрични грејни елементи – гас, јаглен-дрва, централно градско греење, нафта;
клима уредот има најдобра искористеност – со 1 kw електрична енергија произведува 3 kw топлинска моќност;

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.