Дејли мејл: Објавени фотографии од кокаин во Белата куќа!?

Кокаинот пронајден во телефонска шкафче во западното крило на Белата куќа во јули оваа година, за прв пат е прикажан во јавноста.
Дрогата од класа А била пронајдена при рутинско чистење на зградата од страна на Тајната служба во фоајето, кое вообичаено е раздвижено од персонал кој таму ги чува нивните лични работи и телефони. Две недели администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден беше обвиткана со разни контроверзи, но виновникот не е пронајден до ден-денес.

Пакет од 3,7 сантиметри

Фотографијата од вреќата со бел прав ја објави Тајната служба како одговор на барањето од Законот за слобода на информациите, објави Мејл онлајн.
Фотографиите покажуваат торбичка од еден и пол инчи (околу 3,7 сантиметри) во шкафче бр. 50, како и шкафче во западниот влез на Белата куќа.

Пакетот, кој беше откриен во шкаф на 2 јули, предизвика скандал откако истрагата не успеа да го идентификува виновникот. Политичкиот аспект на приказната се однесуваше на синот на Бајден, Хантер, кој детално ја опиша неговата борба со зависноста во своите мемоари. И таткото и синот биле отсутни од Белата куќа на викенд во Кемп Дејвид, Мериленд, за време на откривањето на дрогата.

Како што јави РТ, „Дејли мејл“ соопшти детали за реакцијата на Тајната служба на откритието, вклучително и нејзината комуникација со печатот, но и за вмешаноста на други владини агенции.

Тим од противпожарната служба во Вашингтон ја тестирале содржината на спорната кеса од шкафчето за опиоиди и амфетамини, а резултатот бил позитивен, за разлика од првите тестови на Тајната служба, кои според весникот биле неубедливи. Подоцна ФБИ се приклучи на истрагата и го идентификуваше прашокот како мешавина од кокаин, натриум бикарбонат и кофеин – со други зборови, дрогата била измешана со сода бикарбона.

Во официјалниот извештај за инцидентот се вели дека „неколку стотици лица“ имале пристап до шкафчињата деновите пред да биде пронајдена дрогата, но форензичките докази на чантата биле недоволни за да се утврди кој ја поседувал. Без достапни снимки од надзорните камери, „нема да може да се издвои личност од интерес за истрагата“, додаде Тајната служба во објаснувањето на својата одлука да го затвори случајот 11 дена по откривањето.
Одредени членови на опозицијата во американскиот Конгрес го критикуваа нарушувањето на безбедноста во Белата куќа.
Тајната служба „не успеа да одговори на основните прашања или да обезбеди значајни информации во врска со безбедносните пропусти и кокаинот што беше пронајден во Белата куќа“, рече конгресменот Џејмс Комер.

„Некој оставил кокаин во една од најбезбедните згради на планетата, а Тајната служба брзо утврдила дека е невозможно да се најде виновникот“, истакна сенаторот Том Котон.
„Ниту една сериозна личност не верува во ова објаснување“, додаде тој.
За време на истрагата, прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер беше прашана дали може да отфрли каква било поврзаност помеѓу кокаинот и Хантер Бајден. Нејзиниот одговор беше да го критикува „неодговорното известување“ на претседателското семејство.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.