ГЕРМАНИЈА ВО ХАОС: Вооружена жена упадна во клиниката, полицијата го блокираше целиот простор, а пристигнува и СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА

Голема полициска акција во моментов е во тек во болницата Лујзен во Ахен.Според првите информации од полицијата, вооружена жена им се заканувала на вработените во клиниката.

Областа е опкружена со тешко вооружена полиција со шлемови, панцири и автомати, а улиците се затворени. Специјални единици од Келн се на пат кон локацијата.

Засега не е јасно што точно се случува.Локалните медиуми јавуваат дека жената запалила факел во операционата сала, по што наводно се забарикадирала во собата за пациенти.Не е јасно дали имало други луѓе во собата.

Полицијата не може да каже кој е точно вооружениот и дали нешто бара.Луизенхоспитал е протестантска болница со 378 кревети и дванаесет специјализирани одделенија со 1.600 вработени.Во моментов се расчистуваат делови од клиниката, а пациентите се преместуваат. Медиумите јавуваат дека полицијата ги изнесува вознемирените пациенти од зградата и ги повикува граѓаните да го избегнуваат просторот околу болницата.

Пронајдете не на следниве мрежи: