ДРАМА ВО СЛОВЕНИЈА! Маж пука во полиција од тераса, во куќата има уште многу оружје, а пристигнаа и СПЕЦИЈАЛЦИТЕ

Во селото Драженци во словенечката општина Птуј се случува вистинска драма, бидејќи непознат маж се заклучил во куќата и од тераса отворил оган кон полицајците.

Локалниот сајт Maribor24.si објави видео од напаѓачот.

ДРАМА ВО СЛОВЕНИЈА! Маж пука во полиција од тераса, во куќата има уште многу оружје, а пристигнаа и СПЕЦИЈАЛЦИТЕ

Се наведува дека утринава полициската управа во Марибор било известено дека во близина на селото е забележан вооружен маж.

Таму веднаш била испратена патрола да им се придружи на полицајците од Птуј кои веќе пристигнале во селото.

Мажот се забарикадирал во куќата, а не се знае дали во неа има уште некој освен него.

Откако се приближиле до куќата, полициските службеници го виделе како стои на терасата со пиштол во рака и го повикале да го остави оружјето и да ја напушти куќата, но тој одбил.

Се наведува дека потоа пукал неколку пати во правец на полицијата.

После тоа на местото на инцидентот пристигнала специјална полициска единица и полициски преговарач, а според првичните информации засега нема повредени.

Полицајците повеќепати ги предупредувале мештаните да не се приближуваат до куќата.

РТВ Словенија јавува дека мажот има големо количество оружје во куќата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.