Државниот секретар Блинкен ја ублажуваше непишаната а дадена изјава на Бајден дека Путин „не може да остане на власт“

Државниот секретар Антони Блинкен во неделата изјави дека САД не бараат „промена на режимот“ во Москва или на кое било друго место во светот, откако претседателот Џо Бајден рече дека Владимир Путин „не може да остане на власт“.

Бајден директно удри на рускиот автократ во емотивниот говор во саботата, предупредувајќи ако амбициите на Путин не се контролираат, тоа може да доведе до децениска војна во Европа.

Зборувајќи со новинарите во Ерусалим следниот ден, Блинкен објасни дека неговиот шеф веројатно мислел на влијанието на Путин надвор од неговата земја – вклучително и крвавата и неиспровоцирана инвазија на Москва на Украина, која сега трае повеќе од еден месец.

„Мислам дека претседателот, Белата куќа, синоќа ја истакна поентата дека, сосема едноставно, претседателот Путин не може да биде овластен да води војна или да се вклучи во агресија против Украина или некој друг“, рече Блинкен според повеќе извештаи.

„Како што знаете, и како што сте слушнале како постојано велиме, немаме стратегија за промена на режимот во Русија, или на кое било друго место, за таа работа.

Главниот дипломат на САД зборуваше на прес-конференција со израелскиот премиер Бенет.

Тоа доаѓа откако Белата куќа беше принудена да ја повлече забелешката на претседателот, што исто така предизвика бес во Москва.

Бајден за Путин во саботата рече: „Побогу овој човек не може да остане на власт!“.

Тој го опиша рускиот претседател како некој со „копнеж за апсолутна моќ и контрола“.

Белата куќа брзо прецизираше дека Бајден не бара „промена на режимот“ во една од најголемите нуклеарни сили во светот.

„Поентата на претседателот беше дека на Путин не може да му се дозволи да врши власт над неговите соседи или регионот. Тој не разговараше за моќта на Путин во Русија, ниту за промена на режимот“, изјави претставник на Белата куќа.

Администрацијата на Бајден се погрижи да не повика на промена на моќта во Русија, знаејќи дека Путин ќе го сфати тоа како ескалација.

„Ова не треба да го решава господинот Бајден“, им рече на новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Тоа треба да биде само избор на народот на Руската Федерација.

Минатата недела Кремљ го обвини Бајден за „лични навреди“ на Путин, откако претседателот го нарече рускиот лидер „воен злосторник“.

По непишаната забелешка на Бајден во Варшава, претседателот на Советот за надворешни односи Ричард Хас шпекулираше дека Блинкен треба да оди подалеку од минимизирање на забелешките на претседателот.

Експертот за надворешна политика изјави за Политико дека Бајден треба да го испрати Блинкен или советникот за национална безбедност Џејк Саливан, или друг сличен висок функционер, да разговара со нивните руски колеги и да ги увери дека САД нема да бараат промена на режимот.

„Фактот што беше толку отфрлен на некој начин го прави тоа полошо“, рече Хас, објаснувајќи дека Путин може да го смета за вистински верувања на Бајден.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА НА НОВА СТРАНА, ПОДОЛУ:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.