Ердоган во обид да ги помири Путин и Зеленски

Турција продолжува со напорите за решавање на тековната руско-украинска војна, изјави во петокот претседателот Реџеп Таип Ердоган, додавајќи дека за таа цел наскоро ќе разговара со своите колеги од двете страни на конфликтот.

Ердоган во обид да ги помири Путин и Зеленски

„Со цел да се реши оваа криза, во недела ќе имам разговори со (рускиот претседател Владимир) Путин“.

Ердоган рече дека Турција сака дополнително да го зајакне договорот за коридорот за жито, што Турција помогна да се постигне ова лето, „и според зборовите на Путин, да испрати (храна) преку овој коридор за жито во неразвиените земји“.

На 22 јули, Турција, ОН, Русија и Украина потпишаа историски договор во Истанбул за обновување на извозот на жито од три украински пристаништа на Црното Море, кои беа запрени во февруари поради војната на Русија против Украина.

Неколку дена пред неговото планирано истекување, значајниот договор за жито беше продолжен за уште 120 дена, почнувајќи од 19 ноември.

„Иако се чини дека процесот во Истанбул е прекинат од развојот на теренот, тој сепак останува идеално преговарачко поле за траен мир“, рече турскиот лидер.

Од самиот почеток на кризата, рече Ердоган, Турција спроведува интензивна дипломатија со принципот дека нема да има победници во војната, додавајќи дека Анкара е пионер на мировната дипломатија која ќе биде пример за светот.

„Иако силно го браниме територијалниот интегритет на Украина, ние се спротивставуваме на подгревањето тензии во регионот со ирационални политики кон Русија“, додаде Ердоган.

Турција напуштена во борбата против тероризмот

Осврнувајќи се на борбата против тероризмот, Ердоган ги критикуваше оние земји – вклучително и некои колеги членки на НАТО – кои поддржуваат и испраќаат оружје до терористичките групи во северна Сирија кои ја загрозуваат Турција, како и регионалната стабилност.

„И покрај нејзините жртви, Турција никогаш нема да заборави како беше напуштена во борбата против терористичките групи кои претставуваат сериозна закана“, додаде тој.

Анкара има потенцијал да игра клучна улога во решавањето на прашањата со кои се соочува Европа, рече Ердоган, додавајќи, „но, пред сè, Европа треба да го промени својот пристап кон Турција во сите прашања во согласност со духот на сојузништвото и партнерството“.

„Јасно е дека ни е тешко да сонуваме за заедничка иднина со Европа која ги штити терористите, зазема страна против нас во секое прашање и тајно и отворено ги поддржува терористичките организации против кои Турција се бори“, додаде тој.

„Турција не ги толерираше оние кои ја поддржуваа Грција во Егејското и Медитеранот и ги охрабруваа нивните провокативни акции, рече Ердоган.

„Ние сме заедно во НАТО, но вие ги вооружувате грчките острови со оружје и авиони, а ние сè уште не сме го решиле проблемот со Ф-16 (борбените авиони) со вас“, додаде тој.

Ердоган рече дека Турција нема да се откаже од дијалогот за да може кипарското прашање да се реши на фер основа со нови и конкретни чекори.

Светскиот форум на ТРТ 2022, дводневен годишен настан, започна во петокот во Истанбул, кој го одржува турската национална телевизија ТРТ.

Настанот, кој оваа година се одржа на тема „Мапирање на иднината: несигурности, реалности и можности“ обединува академици, новинари, интелектуалци, политичари и членови на граѓанското општество од целиот свет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.