Жена со „половина“ срце роди близнациТриесет ишестодишна жена, родена само со една срцева комора, родила близнаци во римската Универзитетска болница Гемели, што е прв таков случај во Италија, објави италијанската новинска агенција Ansa во средата.

Нејзиниот случај е прв во Италија и само еден од четирите во светот.

Пораѓањето било можно поради решителноста на жената и напорите на специјалистите од римската педијатриска болница кои се грижат за неа уште од детството со вродени срцеви заболувања и персоналот на болницата Гемели каде се породила со царски рез.

Мајката и близнаците, момченце и девојченце, се добро.

„Знаев дека ризикувам многу со моето полусрце, но сакав да станам мајка. Раѓањето близнаци е чувство кое не може да се опише со зборови“, изјавила жената.

– Реклама –

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.