Измамата на векот на Тито: Како на Американците им зема 50 милијарди долари за нешто што не функционира и го смени текот на историјата

Русите први го освоија небото, но Американците први стапнаа на територија што е надвор од земјата. Американската вселенска програма во 60-тите години на минатиот век резултираше со слетување на Аполо 11 на Месечината, а овој настан беше помогнат и од Јосип Броз Тито, кој им продаде вселенска програма, која најверојатно била погрешна.

Во раните 60-ти години на минатиот век, југословенскиот претседател Тито им ја продаде вселенската програма на Американците за три милијарди долари, што денес би вредело околу 50 милијарди долари.

Имено, постои неофицијална приказна, која постојано ја демантираше НАСА, дека Американците дознале за југословенската вселенска програма во 1960 година. Оваа програма, наводно, ја купиле од Тито во 1961 година. По оваа трансакција, Југославија доживеа економски просперитет, а Тито стана еден од најпочитуваните лидери во светот. Потоа, во 1969 година, Американците слетаа на Месечината. Овој редослед на настани е очигледно логичен и потврдува дека Американците ја освоиле Месечината со помош на југословенската вселенска програма. Договорот беше навидум поволен за обете страни.

Сепак, постои и друга верзија, според која програмата што Тито им ја продал на Американците не била исправна. Според оваа приказна, Тито извршил една од најголемите измами во историјата на човештвото.

Според првата верзија, Југославија наводно развила вселенска програма во објектот наречен „505“, а тоа е подземниот аеродром во Жељава кај Бихаќ, во денешна Босна и Херцеговина. Подземниот аеродром во Жељава до 1992 година беше најмоќната воена база во Југославија. Објектот е дизајниран уште во 1957 година под шифра „505“, а според некои проценки чинел околу 4 милијарди долари. Толку голема сума мораше да се оправда.

Тито им ја продаде вселенската програма на Американците во март 1961 година, а нивниот тогашен претседател Џон Кенеди најави слетувања на Месечината два месеци подоцна.

Бил Бери, историчар на НАСА, постојано негираше дека оваа приказна е точна, но рече дека ако случајно оваа приказна е вистинита, ако Американците навистина купиле вселенска програма од Југославија, тие тоа никогаш немаше да го признаат, бидејќи целосната вселенска програма мора да бидат произведена и дизајнирана само во САД.

Според втората верзија, според која Тито им продаде неисправна вселенска програма, тој ја разви оваа програма по Втората светска војна, но имаше неколку неуспешни лансирање ракети. Интересно е што во една од лансираните ракети имало прасе, што е пандан на руската Лајка. Оваа ракета заврши во Јадранското Море, во италијанските води.

Во тоа време, на 12 април 1961 година, Русите веќе го испратија Јуриј Гарарин во вселената, што ги принуди Американците да најдат решение и тие ја презедоа југословенската технологија.

Сепак, тој ризик не им се исплати бидејќи програмата беше погрешна, тие бараа да им се вратат парите, но секако тие пари не ги добија од Тито.

Останува прашањето – дали Американците и наплатија на Југославија со учество во нејзиното тотално распаѓање?

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.