Кисинџер пред смртта откри што ќе ни се случи! Погледнете ги овие две адреси на земјината топка – Немате многу време!

Европа треба да го поддржи Израел, коментира поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер за војната на Блискиот Исток, по нападот на Хамас, бидејќи смета дека тоа е суштински напад врз светскиот поредок.

Украина тврди дека соборила руски борбен авион Су-34
– Украинските воздухопловни сили соборија руски борбен авион Су-34, при што загина екипажот, изјави денес командантот Микола Олешчук.„Воздухопловните сили, исто така, имаа на нишан друг борбен …
Манолева: На државните клиники има современи услови и апарати за лекување на пациенти како Леонид
Заменик министерката за здравство во техничката Влада Маја Манолева вели дека на Универзитетската клиника за физикална медицина и рехабилитација од каде што таа доаѓа има можност …

Кисинџер е роден во Германија, каде побегнал од нацизмот со своето семејство во 1938 година. На прашањето како се чувствува кога видел некои Арапи на улиците на Берлин како го слават нападот на Хамас врз Израел, тој рече дека тоа е болно. Масовната имиграција беше тешка грешка, изјави 100-годишниот Кисинџер во интервју објавено на порталот Политико, пренесува Јутарњи лист.

Беше голема грешка да се пуштат толку многу луѓе од сосема различни култури, религии и вредносни системи, истакна поранешниот државен секретар на САД, бидејќи тоа создава група дисиденти во секоја од овие земји што создава притисок.

„Отворениот акт на агресија“ на Хамас мора да се соочи со казна, нагласи тој. Делумно, ова се должи на мислењето на Хамас дека – со поддршка на соседните земји и со неактивноста на другите, вклучително и Европа – може да направи такво нешто без страшни последици.

Тој предупреди на потенцијалот за опасна ескалација во регионот. На прашањето која, според него, била главната цел на Хамас кога нападнал, тој одговорил дека тоа е мобилизација на арапскиот свет против Израел. Тој предупреди на опасноста од Иран и акумулацијата на оружје во Либан што може да се користи против Израел.

Конфликтот на Блискиот Исток носи опасност од ескалација и интервенција на други арапски земји под притисок на нивното јавно мислење, истакнува Кисинџер, потсетувајќи на лекциите од војната во Јом Кипур во 1973 година, за време на која арапската коалиција предводена од Египет и Сирија го нападна Израел.

Тогаш светот имаше среќа да има арапски лидер со визија за иднината, со кој би можел да се склучи мир, рече Кисинџер, истакнувајќи дека не верува дека Хамас денес има таква личност.

Сметам дека Хамас мора да биде исклучен од политичката сцена, изјави искусниот дипломат кој остави неизбришлива трага на американската надворешна политика во едно од своите последни интервјуа.

Украина и Русија
Познатиот американски дипломат и научник кој советувал бројни американски претседатели, на почетокот на војната во Украина коментира дека невнимателната политика на САД и НАТО можеби влијаела на ситуацијата. Тој рече дека загриженоста за безбедноста на Владимир Путин треба да се сфати сериозно и истакна дека е грешка што НАТО и сигнализирал на Украина дека може да се приклучи на алијансата.

  • Полска и сите традиционални западни земји, кои беа дел од западната историја, се логични членки на НАТО. Но, Украина, според мене, е збирка територии кои некогаш и припаѓале на Русија. Русите сè уште ги гледаат како свои, иако некои Украинци не. Но, матрицата сега е фрлена. По начинот на кој Русија се однесуваше во Украина, верувам дека Украина сега треба да се третира како членка на НАТО, на еден или друг начин, формално или не – изјави Кисинџер во 2022 година.

Зборувајќи за идни сценарија, тој замислил решение кое ќе ги зачува придобивките на Русија од нејзиниот прв упад во Украина во 2014 година, кога го зазеде полуостровот Крим и делови од регионот Донбас.

  • Но, немам одговор на прашањето како таквото решение би се разликувало од договорот што не успеа да го стабилизира конфликтот пред осум години – заклучи минатата година поранешниот државен секретар на САД, кој оттогаш го насочи својот фокус на Кина…

Кина
На крајот на април, Економист разговараше со Кисинџер повеќе од осум часа за тоа како да се спречи конкуренцијата меѓу Кина и Америка да се претвори во војна, пренесува Јутарњи лист. Кисинџер, велат, бил загрижен. „Двете страни се убедени дека другата е стратешка закана“, вели тој. Ние сме на пат кон судир на големите сили.

Кисинџер беше вознемирен од се поинтензивната конкуренција меѓу Кина и Америка за технолошка и економска надмоќ. Дури и кога Русија се движи во кинеската орбита и војната во Украина фрла заканувачка сенка врз источното крило на Европа, тој рече дека стравува дека вештачката интелигенција ќе го засили кинеско-американското ривалство. Низ светот, рамнотежата на силите и технолошката основа на војувањето се менуваат толку брзо и на толку многу начини што на земјите им недостига фиксен принцип со кој ќе воспостават ред. И ако не можат да го најдат, можат да прибегнат на сила. „Ние сме во класична ситуација пред Првата светска војна“, рече Касап, „каде ниту една страна нема многу простор за политички отстапки и каде секое нарушување на рамнотежата може да доведе до катастрофални последици“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.