Колку долго можат мажите да издржат БЕЗ ИНТИМНИ ВРСКИ? Еве што велат ЕКСПЕРТИТЕ!

Исповедите на поединци во истражувањето откриваат дека има широк спектар на искуства и преференции.

Редовните интимни врски носат бројни здравствени придобивки и за жените и за мажите. Иако често се смета дека мажите имаат поголема потреба од интимни врски, модерното време и истражувањата покажаа дека и жените имаат изразено либидо, понекогаш дури и повисоко од машкото.

Едно истражување спроведено меѓу мажи на возраст меѓу 20 и 40 години им овозможило отворено да ги споделат своите искуства поврзани со интимниот живот. Научно е докажано дека ниту мажите ниту жените не преживуваат без основните човечки потреби, како храна, вода и сон. Меѓутоа, изразувањето на сексуалните нагони не е неопходно за преживување. Контролирањето на желбите и нагоните започнува уште на двегодишна возраст, па затоа не би требало да биде исклучително тешко за возрасните да се справат со тоа, имајќи предвид дека луѓето не умираат од недостаток на интимност. Она што е важно е дека „истечените“ сперматозоиди во тестисите периодично се исфрлаат.

Експертите тврдат дека телото кое ејакулира „стара“ сперма не мора да има врска со интимниот однос и често телото тоа ќе го прави за време на спиењето, додека се одвиваат други процеси на чистење и обновување. Затоа, вистинската интимна врска не е неопходна за оваа цел.

Исповедите на поединци во истражувањето откриваат дека има широк спектар на искуства и преференции. Некои мажи изјавиле дека се среќни без сексуален однос, бидејќи нашле други начини да ги задоволат своите потреби, додека други истакнале дека мастурбацијата им дава поинтензивно задоволство од односот. Важно е да се напомене дека секој има свое уникатно искуство и не постои универзално правило за тоа колку долго мажите можат да поминат без интимни односи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.