Контраофанзивата на Украина е завршена? Започнува ли нова офанзива од другата страна?

Стратешката ситуација на линијата за контакт е променета, коментираше за дејствијата на руските трупи Алексеј Подберезкин, директор на Центарот за воено-политички студии на МГИМО.

Контраофанзивата на Украина е завршена? Започнува ли нова офанзива од другата страна?

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, изјави дека украинската офанзива што започна во јуни може формално да се смета за завршена.

  • Руските војници веќе неколку дена се префрлија на активни борбени операции по речиси целата линија на фронтот. Така, таканаречената украинска контраофанзива веќе формално може да се смета за завршена – рече Небензја на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Рускиот експерт Алексеј Подберезкин смета дека руските сили веќе преминуваат од стратешка одбрана во стратешка офанзива во неколку области

  • Тоа не е само туркање на непријателот назад во една или две области, тоа се случува и во стратешки насоки. Зборуваме не само за северот, не само за Авдеивка, каде што ситуацијата се заканува да опколи значителен дел од украинските сили и каде е воспоставена контрола на огнот над овој тесен истмус (кој е под контрола на украинските сили). но и за регионите Керсон и Николаев – забележува воениот експерт.

Според него, ова е резултат на постепената промена на односот на силите што се случи во последните месеци.

  • Има дефинитивно движење напред, не за десетици метри, како досега, туку со километри… Ова движење напред може да доведе до едноставно колапс на украинскиот фронт. Односот на силите постојано се менуваше во корист на Русија во последните месеци, а овие промени сега го најдоа својот квалитативен израз во промената на стратешката ситуација – објаснува Подберезкин.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.