Косово сака да учествува на Евровизија следната година, избраа претставник со песната „Ој, Косово“

Ла Фазани е победник на првото издание на „Фестивали и Кенгес“ на косовскиот јавен сервис, кој се организира како нивни фестивал за избор на претставници за Евровизија, доколку Европската радиодифузна унија (ЕРУ) одлучи да го прифати Косово како учесници на фестивалот. следната година.

Песната се вика „Ој Косово“, а е енергична изведба која говори за љубовта на пејачот кон татковината и нејзиниот народ.

Косовскиот премиер Албин Курти му го додели трофејот на Ла Фазани — познат и како Арбер Салих.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.