КРАЛОТ НА МОРЕТО ПРИСТИГНА ВО УКРАИНА: Британците помагаат во потопувањето на руската флота

РУСКАТА Црноморска флота доби уште еден опасен противник. Украина вчера доби хеликоптери од Велика Британија кои ги нарекуваат „убијци од подморници“.

Станува збор за хеликоптери „Westland Sea King“, кои се способни за лоцирање и уништување на подморници, но и за пребарување и спасување, рано воздушно предупредување, како и транспорт на луѓе и опрема.

КРАЛОТ НА МОРЕТО ПРИСТИГНА ВО УКРАИНА: Британците помагаат во потопувањето на Русите

Кралот на морето од Обединетото Кралство пристигна во своето ново кралство во близина на Црното Море во Украина. Ова е моќно засилување за украинската морнарица. Нашата соработка ќе се интензивира – објави на Твитер украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

Тој, исто така, му се заблагодари на британскиот секретар за одбрана Бен Валас за помошта, истакнувајќи дека „заедно ќе ги заштитиме морето и копното низ Европа“.

Резников, сепак, не прецизираше колку хеликоптери пристигнале, но уште порано британското Министерство за одбрана објави дека обучило десет украински екипажи да управуваат со овие хеликоптери.

Според неофицијални информации Киев до вчера добил три хеликоптери кои досега имаа улога на помошни хеликоптери во Кралската морнарица.

Иако овие леталаимаа примарна улога во потрагата и спасувањето, не е проблем да се вооружат со торпеда, длабински полнења и да се инсталираат митралези на нив.

Се верува дека хеликоптерите се од 771-та поморска воздушна ескадрила, која е со седиште во Корнвол.

На видеото што го објави Резников се гледа „кралот“, варијанта на Сикорски С61, кој веќе е обоен во национални бои и со ознаки на украинската поморска авијација. Видеото прикажува симулација на спасувачка операција на соборен пилот со помош на кран во хеликоптер.

Дека Москва не е рамнодушна потврдуваат и зборовите на претседателот на руската Дума, Вјачеслав Володин.

Снабдувањето на режимот во Киев со оружје за напад би довело до глобална катастрофа. Доколку Вашингтон и земјите од НАТО испратат оружје што ќе се користи за напади врз мирни градови или обид за окупација на нашата земја, тоа би предизвикало одмазда со употреба на помоќно оружје – напиша Володин на својот профил на мрежата Телеграм.

СПЕЦИФИКАЦИЈА

Екипаж: од два до четири члена
Капацитет: до 30 патници
Должина: 17,02 m
Висина: 5,13 m
Тежина: 6.373 кг
Носивост: 3.334 kg
Максимална брзина: 267 km/h
Опсег: 1.230 km
Максимална висина на летање: 3.800 m
Вооружување: 4 торпеда со зраци или 4 длабински полнења

Арестович: Украина ја пропушти последната шанса
Поранешниот советник на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Олексиј Арестович, вчера на својот канал на Јутјуб изјави дека Украина нема да може да победи во конфликтот со Русија.

Ако сите мислат дека ни е загарантирана победата во војната, тогаш од 14 јануари таа престана да биде извесно. Погледнете ја оценката на полскиот претседател Анджеј Дуда, кој се сомнева дека Украина ќе опстане – изјави Арестович на каналот Јутјуб, наведувајќи дека е пропуштена последната шанса за победа.

Тој истакна дека во неговата земја започнала борба за власт, која ќе доведе до пораз на Украина во најкус можен рок.

Заменик министер е уапсен во Киев
Украинскиот заменик министер за инфраструктура Васил Лозински е уапсен под сомнение за проневера на средства наменети за обновување на оштетената инфраструктура.

Тој е обвинет дека остварил незаконска добивка од 400.000 долари со потпишување прескапи договори за купување машини и опрема за мелиорација.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.