Кремаст колач од карамела

Погледнете како да го направите овој вкусен колач од карамела што ќе ве натера постојано да барате уште едно парче.
Потребни состојки:
1. За првата смеса
3 лажици шеќер
3 капки сок од лимон
2 јајца
60 грама шеќер
250 милилитри млеко
2. За втората смеса
2 јајца
100 грама шеќер
50 грама брашно
малку прашок за печиво


Начин на подготовка:
1. Во тенџере на тивок оган стопете 3 лажици шеќер и истурете ја добиената карамела во помал сад за печење. Изматете 2 јајца со 250 милилитри млеко и прелијте ја карамелата.
2. Изматете 2 јајца со 100 грама шеќер и додајте брашно и малку прашок за печиво.
3. Добиената смеса, а потоа и млекото еднакво истурете ги во садот за печење.
4. Садот за печење ставете го во друг малку поголем сад и наполнете го со топла вода до половина центиметар.
5. Печете го колачот на 200 °C околу 50 минути и пред крајот покријте го со фолија.
6. Откако колачот ќе се излади, превртете го на чинија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.