Левица е тоа што требаше да биде ВМРО-ДПМНЕ, ОПОЗИЦИЈА! Другите се колаборационисти!

Левица е тоа што требаше да биде ВМРО-ДПМНЕ, опозиција, пишува во објава на Фејсбук уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, коментирајќи ги денешните настани во Собранието каде Крмов и Апасиев предизвикаа хаос во пленарната сала.

– Тоа што требаше да биде ВМРО-ДПМНЕ.

Опозиција.

Во моментов, колку и да не се согласувам со идеологијата на левицата, очигледно е дека само оваа опција е вистинска парламентарна опозиција. Другото – ВМРО-ДПМНЕ и нивната коалиција не се ништо повеќе од соработници, колаобраицонисти на власта на СДС-ДУИ.

И што е најстрашно, денес се гласа за носење на нов Деловник за работа на Собранието со кој СИТЕ ЗАКОНИ ќе се носат како што досега се носеа со „Европско знаменце“. Или во превод – денес се воведува ДИКТАТУРА, во која пратеник ќе биде безгласна буква, а опозиција нема да постои. И ВМРО-ДПМНЕ тоа го гласа заедно со ДУИ-СДС.

Срамота.

Честитки за дечките од Левица. Штета што ДПМНЕ не го направија ова. – напиша Митовски на Фејсбук.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.